System grup taryfowych, klasyfikuje odbiorców w zależności od ich rodzaju, wielkości czy profilu zużycia. Sprawdźmy, jakie są główne grupy taryfowe energii elektrycznej i czym się od siebie różnią.
Czym są grupy taryfowe?
Grupa taryfowa to określony zbiór odbiorców energii elektrycznej, którzy są objęci tą samą stawką cenową lub taryfą. Celem tworzenia grup taryfowych jest zróżnicowanie (pomiędzy grupami) kosztów energii elektrycznej w zależności od różnych kryteriów, takich jak rodzaj odbiorcy, wielkość mocy przyłącza, profil zużycia energii czy branża, w której działa dany odbiorca.
System taryfowy w Polsce obejmuje różne grupy, a każda z nich ma swoje specyficzne warunki i stawki cenowe. Odbiorcy z różnych grup taryfowych mogą wybierać taryfy, które najlepiej odpowiadają ich indywidualnym potrzebom i charakterystyce zużycia energii. Co ważne, nie można samodzielnie wybrać czy chcemy należeć np. do grupy taryfowej dla gospodarstwa domowego czy firmy, gdyż dobór ten jest odgórny. Można jednak w ramach grupy taryfowej, wybrać taryfę, która najbardziej nam odpowiada pod względem opłacalności finansowej, bowiem w ramach każdej grupy mogą istnieć różne taryfy, które uwzględniają różnice w zużyciu energii, mocy przyłącza, w porach dnia czy rodzaju działalności odbiorcy.
Nazwy taryf energii elektrycznej oznacza się skrótami. Jak je czytać?
- Pierwszy znak, czyli A, B, C lub G odnosi się do typu taryfy w zależności od rodzaju jej odbiorcy.
- Znak drugi, czyli 1 lub 2 odnosi się do mocy umownej – „1” oznacza moc nie większą, niż 40 kilowatów, a „2” oznacza moc większą niż 40 kilowatów.
- Trzeci znak, czyli 1, 2, 3 lub 4 oznacza liczbę stref czasowych – np. „2” oznacza, że są dwie strefy czasowe (zwykle godzinny dzienne i nocne).
Rodzaje grup taryfowych
Wyróżnia się 4 grupy taryfowe:
- G – przeznaczoną dla gospodarstw domowych,
- C – przeznaczoną dla małych firm oraz gospodarstw rolnych,
- B – przeznaczoną dla dużych firm,
- A – przeznaczoną dla największych odbiorców.
Grupa taryfowa G
Gospodarstwa domowe korzystają z grupy taryfowej G. aby zyskać oszczędności w ramach grupy taryfowej G można wybrać najodpowiedniejszy dla siebie rodzaj grupy taryfowej, tj.:
G11 – obowiązuje jedna stawka przez całą dobę,
G12 – tańszy prąd w ciągu dnia w godzinach 13:00-15:00 oraz w nocy 22:00-6:00,
G12w – tańszy prąd w godzinach 13.00 – 15.00 oraz w nocy 22.00-6.00 oraz we wszystkie godziny sobót, niedziel i wszystkie godziny innych dni ustawowo wolnych od pracy.
Grupa taryfowa C
Grupa taryfowa C jest skierowana do przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych zasilanych za pomocą sieci niskiego napięcia.
W ramach taryfy C wyróżnia się:
C11 – taryfa jednostrefowa, w której prąd rozliczany jest przez całą dobę w jednej stawce cenowej,
C12 – taryfa dwustrefowa dzielącą dobę na dwie strefy czasowe, w której ceny za prąd są wyższe w godzinach szczytowych i niższe poza nimi,
C13 – w tej taryfie obowiązują trzy rożne stawki w ciągu dobry.
Grupa taryfowa B
Grupa taryfowa B jest przeznaczona dla klientów biznesowych, którzy w swoich przedsiębiorstwach korzystają z sieci energetycznych średniego napięcia. Grupa taryfowa B obejmuje:
B21 – taryfa jednostrefowa o mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW, cena za 1 kWh prądu jest w niej taka sama przez całą dobę,
B22 – taryfa dwustrefowa, która działa na takiej samej zasadzie co B21,
B23 – taryfa trójstrefowa. Dzieli dobę na trzy strefy: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny. Najdrożej za prąd płaci się w jej przypadku podczas godzin obejmujących szczyt popołudniowy.
Grupa taryfowa A
Grupa taryfowa A przeznaczona jest dla odbiorców z sektora bardzo dużych przedsiębiorstw takich jak huty, stocznie, kopalnie czy bardzo duże fabryki, czyli dla tych, którzy są zasilani z sieci wysokiego napięcia. W ramach grupy taryfowej A znaleźć można:
A21 – czyli taryfa jednostrefowa,
A22 – czyli taryfa dwustrefowa,
A23 – czyli taryfa trzystrefowa,
A24 – czyli taryfa czterostrefowa.