Różnice w modelach gniazdek i, co za tym idzie, wtyczek pasujących do nich, spędzają sen z powiek podróżnikom i innym osobom zwiedzającym obce kraje. Zobaczmy, na jakie urządzenia można się natknąć w różnych zakątkach świata.
Rodzaje gniazdek elektrycznych na świecie
Rodzaje gniazdek elektrycznych różnią się w zależności od kraju lub regionu. Oto kilka przykładów najpopularniejszych rodzajów gniazdek elektrycznych na świecie oraz informacje, w jakim kraju można się ich spodziewać:
- Typ A: Powszechne w Ameryce Północnej, Japonii, na Tajwanie i Filipinach. Posiadają dwa otwory na płaskie piny.
- Typ B: Powszechne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, krajach Ameryki Południowej, a także w Europie. Posiadają dwa otwory na płaskie piny, często z trzecim otworem na pin uziemiający.
- Typ C: Powszechne w Europie, Afryce, Azji, Australii. Posiadają dwa otwory na cylindryczne piny.
- Typ D: Stosowane m.in. w Indiach, Nepalu i Sri Lance. Posiadają trzy otwory ustawione w trójkąt.
- Typ E: Stosowane we Francji, Belgii, Polsce, Czechach, Słowacji. Posiadają dwa otwory na cylindryczne piny, z dodatkowym otworem na pin uziemiający.
- Typ F: Powszechne w Niemczech, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i innych krajach. Podobne do typu E, ale z dodatkowym otworem na pin uziemiający.
- Typ G: Powszechne w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malezji, Singapurze, na Cyprze. Posiadają trzy otwory na prostokątne piny ustawione w trójkąt.
- Typ I: Powszechne w Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Argentynie i na Pacyfiku. Posiadają dwa otwory na płaskie piny ustawione w trójkąt.
- Typ J: Powszechne w Szwajcarii, Liechtensteinie, Rwandzie. Posiadają dwa otwory na cylindryczne piny.
- Typ K: Stosowane w Danii i Grenlandii. Posiadają trzy otwory ustawione w trójkąt.
- Typ L: Stosowane we Włoszech. Posiadają trzy otwory, z których dwa są zorientowane w trójkąt, a trzeci znajduje się poniżej.
Rodzaje wtyczek do gniazdek elektrycznych na świecie
Skoro na świecie istnieją różne rodzaje gniazdek elektrycznych to oczywistym jest, że również wtyczki do tychże gniazdek występują w różnych typach:
- Typ A: Posiadający dwa płaskie piny, stosowany w Ameryce Północnej, Japonii, na Tajwanie i Filipinach.
- Typ B: Posiadający dwa lub trzy piny (w tym jeden uziemiający), powszechnie używany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, krajach Ameryki Południowej, a także w Europie.
- Typ C: Z dwoma okrągłymi lub cylindrycznymi pinami, powszechnie używany w Europie, Afryce, Azji, Australii i innych regionach.
- Typ D: Z trzema dużymi okrągłymi pinami ustawionymi w trójkąt, stosowany głównie w Indiach, Nepalu i Sri Lance.
- Typ E: Posiadający dwa cylindryczne piny, stosowany m.in. we Francji, Belgii, Polsce, Czechach i Słowacji.
- Typ F: Podobny do typu E, ale z dodatkowym pinem uziemiającym, powszechnie używany w Niemczech, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i innych krajach.
- Typ G: Posiadający trzy prostokątne piny ustawione w trójkąt, powszechnie używany w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malezji, Singapurze i na Cyprze.
- Typ I: Z dwoma płaskimi pinami ustawionymi w trójkąt, stosowany w Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Argentynie i na Pacyfiku.
- Typ J: Posiadający dwa cylindryczne piny, stosowany głównie w Szwajcarii, Liechtensteinie i Rwandzie.
- Typ K: Z trzema dużymi, okrągłymi pinami ustawionymi w trójkąt, stosowany w Danii i Grenlandii.
Dlaczego istnieją różne rodzaje gniazdek elektrycznych i wtyczek?
Dlaczego w różnych krajach można spotkać różne gniazdka i wtyczki? Powodów takiego stanu rzeczy należy szukać przede wszystkim w historii i rozwoju technologii. Pierwsze systemy elektroenergetyczne rozwijały się niezależnie w różnych krajach, a pierwsze standardy elektryczne były ustanawiane lokalnie. W rezultacie powstały różne projekty gniazdek i wtyczek. Państwa były tak pochłonięte wprowadzaniem elektryczności, że nawet nie zastanawiały się nad tym, czy gniazdka i wtyczki w nich będą takie same jak w sąsiednich krajach. Wtedy nie miało to niemal żadnego znaczenia. Każdy kraj mógł przyjąć własne regulacje dotyczące standardów elektrycznych, które uwzględniały lokalne warunki, potrzeby i preferencje.
Poza tym, standardy elektrotechniczne różniły i różnią się w poszczególnych państwach pod względem wymagań dotyczących bezpieczeństwa i uziemienia. Niektóre kraje postawiły na bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa, a inne na mniej, co również miało wpływ na kształtowanie się ich gniazdek i wtyczek.