Automatyka biurowa Loxone - montaż i serwis

Automatyka biurowa Loxone – montaż i serwis

Spis treści

W ciągu całego roku spędzamy w pracy ok. 250 dni, co daje ok. 2000 godzin. Niektórzy pracują mniej, inni więcej, ale niezależnie od wymiaru czasu pracy liczy się jedno – miejsce pracy powinno zapewniać komfort i zdrowe warunki. W stworzeniu idealnego środowiska pracy pomaga automatyka biurowa Loxone.

Automatyka budynkowa w biurze. Dlaczego warto wdrożyć takie rozwiązanie?

Za pomocą inteligentnej instalacji można zapewnić swoim pracownikom komfortowe warunki pracy, co wpłynie korzystnie na ich samopoczucie, a to z kolei może doprowadzić do poprawy wydajności i jakości pracy. Automatyzacja procesów to jasny komunikat – w tej firmie idziemy z duchem czasu i nie boimy się nowych technologii. Można w ten sposób wywrzeć dobre wrażenie na kontrahentach, którzy szukają nowoczesnego partnera do współpracy.

Pozytywne efekty „inteligentnego biura” można zauważyć również po otrzymaniu nowych rachunków za energię elektryczną. Dzięki automatyce budynkowej zarządzanie instalacjami (oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją) jest znacznie prostsze i efektywne, a jednocześnie zapewnia realne oszczędności.

Smart office z Loxone – wybrane rozwiązania

Automatyka biurowa Loxone to wysoce skalowalny system, który można dostosować do indywidualnych oczekiwań, a następnie rozwijać w miarę potrzeb. Inteligentne rozwiązania można zaimplementować w każdym biurze – niezależnie od jego powierzchni, sposobu organizacji przestrzeni biurowej czy specyfiki działalności. Sprawdźmy zatem, jak stworzyć smart office z systemem Loxone.

Sterowanie zacienieniem

Loxone może odpowiadać za automatyczne sterowanie zacienieniem (np. żaluzjami), co jest szczególnie ważne w budynkach wyposażonych w panoramiczne przeszklenia. Ustawienie osłon okiennych zmienia się w zależności od pory dnia, położenia słońca i natężenia oświetlenia dziennego. Tym sposobem pracownicy zyskują komfortowe warunki pracy, a budynek zużywa mniej energii na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Co więcej, w razie wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych (burza, mróz) Loxone chroni system zacienienia przed uszkodzeniem.

Sterowanie wentylacją

W inteligentnym biurze nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeżeli czujniki CO2 wykryją obniżenie jakości powietrza, wówczas system zapewni odpowiednią wentylację pomieszczeń. Dzięki temu w budynku zawsze jest świeże powietrze, co korzystnie wpływa na jakość i wydajność pracy (zła jakość powietrza przyczynia się m.in. do bólów głowy, senności i spadku koncentracji). Dodatkowo system Loxone zbiera wszystkie dane z czujników i przedstawia je w formie czytelnej wizualizacji, co ułatwia kontrolowanie działania poszczególnych instalacji.

Łatwa kontrola dostępu

Automatyka budynkowa dba również o to, aby do firmy nie wszedł nikt niepowołany. Wystarczy wyposażyć pracowników w breloki NFC Key Fob, które świetnie zastępują zwykłe klucze. Otwarcie drzwi biura następuje po zbliżeniu breloka do klawiatury kodowej zamontowanej na ścianie budynku. Ewentualne zgubienie breloka nie stanowi problemu, ponieważ pracownik może otworzyć drzwi za pomocą kodu dostępu. Później wystarczy usunąć uprawnienia breloka z systemu dostępu (nie trzeba wymieniać zamka) i podarować pracownikowi nowy brelok.

Automatyczny alarm

Smart office to także safe office. Automatyzacja może odpowiadać również za uzbrojenie systemu alarmowego. Od tej pory pracownicy nie muszą pamiętać o ręcznym włączeniu alarmu podczas opuszczania biura. System aktywuje się automatycznie po wyjściu ostatniego pracownika, natomiast wyłącza się rano wraz z przyjściem pierwszego pracownika. Jeżeli uzbrojony alarm wykryje obecność intruza, wówczas Loxone zadziała odstraszająco przez uruchomienie głośnego sygnału alarmowego, odsłonięcie okien i włączenie migających świateł. Dodatkowo system może wysłać powiadomienie na telefon, a nawet zadzwonić pod wskazany numer (np. do firmy ochroniarskiej).

Automatyzacja najważniejszych procesów w biurze

W inteligentnym biurze zarządzanym przez Loxone ręczne sterowanie zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Wszystkie najważniejsze procesy przebiegają automatycznie dzięki czujnikom, które kontrolują obecność osób, natężenie światła, temperaturę i jakość powietrza. Dane z czujników trafiają do jednostki sterującej, która na podstawie zebranych informacji zarządza odpowiednimi procesami. W ten sposób system dostosowuje jasność oświetlenia, zacienienie okien oraz działanie instalacji HVAC (ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji). Dzięki temu pracownicy zyskują większy komfort i nie muszą zajmować się wieloma drobnymi czynnościami, które do tej pory odrywały ich od pracy.

Biurowy system audio

Praca w biurze bywa monotonna, jednak Loxone można zapewnić pracownikom nieco rozrywki. Instalator systemu może wdrożyć funkcję multiroom audio, która odpowiada za emitowanie muzyki oraz komunikatów dźwiękowych. Można w ten sposób zyskać:

  • automatyczne włączanie muzyki pod wpływem obecności – muzyka włącza się po wejściu pracownika do pomieszczenia i wyłącza po jego wyjściu;
  • muzykę z różnych źródeł – system audio może emitować muzykę m.in. ze Spotify, TuneIn, radia internetowego czy smartfona;
  • łatwe sterowanie muzyką – systemem audio można zarządzać za pomocą telefonu tabletu czy komputera;
  • skuteczny system powiadomień – za pomocą funkcji multiroom audio można emitować komunikaty głosowe dla pracowników czy klientów odwiedzających biuro.

Oszczędzanie energii

Automatyka biurowa Loxone optymalizuje działanie instalacji HVAC w taki sposób, aby pracownicy zyskali zdrowe i komfortowe środowisko pracy, a jednocześnie aby zminimalizować pobór energii. Ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja – każdy układ uruchamia się tylko w razie potrzeby i nie marnuje energii wówczas, gdy pracownicy znajdują się poza biurem. Co więcej, urządzenia mogą pobierać najwięcej prądu w czasie, kiedy energia jest najtańsza lub darmowa (w przypadku własnej instalacji fotowoltaicznej). W tak zarządzanym biurze można szybko zauważyć realne oszczędności, co zresztą ułatwiają wizualizacje w aplikacji Loxone.

Automatyka biurowa – dlaczego Loxone?

System Loxone jest zarządzany lokalnie, a wszystkimi procesami steruje jednostka centralna zwana Miniserverem. Dzięki temu dane przetwarzane w systemie nie wychodzą poza budynek, a poszczególne funkcje są ze sobą zintegrowane i mogą przebiegać synchronicznie. Instalacja z centralnym sterowaniem ułatwia programowanie i przeprogramowanie systemu (można wykorzystać gotowe bloki z funkcjami oraz aplikację Loxone Config). Budynek można monitorować zdalnie, co pozwala na szybką reakcję w razie wystąpienia usterek (np. nagłego spadku temperatury). Producent systemu Loxone dba również o wysoką jakość i estetyczny wygląd swoich produktów, dzięki czemu instalacja doskonale sprawdzi się również w nowoczesnych i ekskluzywnych przestrzeniach biurowych.

Montaż i serwis systemu Loxone dla biur

Automatykę biurową Loxone można dostosować praktycznie do każdej firmy – niezależnie od liczby pracowników, sposobu aranżacji przestrzeni czy specyficznych potrzeb wynikających z prowadzonej działalności. Jednak żeby system zapewniał maksymalne korzyści pod względem komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności, warto zdać się na doświadczonych instalatorów, którzy potrafią zaprojektować instalację na miarę indywidualnych potrzeb inwestora.

Firma Elektro-Partner Kraków – jako oficjalny partner marki – oferuje profesjonalne wdrożenie systemu Loxone na terenie Krakowa, powiatu krakowskiego oraz innych miejscowości województwa małopolskiego. Zapewniamy również usługi serwisowe związane z automatyką budynkową oraz współpracującymi instalacjami elektrycznymi.

Więcej informacji na temat automatyki biurowej Loxone można uzyskać: