Inteligentny dom w dużej mierze funkcjonuje autonomicznie, jednak domownicy mogą w każdej chwili przejąć zarządzanie za pomocą aplikacji mobilnej, pilota zdalnego sterowania czy fizycznych paneli sterujących. Coraz częściej do systemów smart home wkracza również asystent głosowy. Sprawdźmy więc, na czym to polega i jakie rozwiązania mamy do wyboru.
Sterowanie domem z asystentem głosowym – jak to działa?
Korzystanie z asystenta domowego (np. Google Assistant) w inteligentnym domu nie różni się wiele od zwykłego używania aplikacji smart home. Z tą różnicą, że zamiast sięgać po telefon i wprowadzać zmiany ręcznie, wystarczy jedynie wypowiedzieć na głos odpowiednią komendę. Asystent wysłuchuje polecenia, a następnie inicjuje określone zadanie. Za pomocą sterowania głosowego można na przykład zaświecić lub zgasić światło, zasłonić okna, otworzyć bramę garażową czy wyłączyć ogrzewanie. Oczywiście inteligentny dom jest w stanie wykonać te czynności automatycznie (bez ingerencji domowników), jednak w wielu sytuacjach użytkownicy mają potrzebę wprowadzenia zmian w zaprogramowanym scenariuszu.
Asystent głosowy w smart home – jakie rozwiązania mamy do wyboru?
Na rynku mamy kilka popularnych asystentów głosowych, na których pomocy można polegać podczas używania telefonu, telewizora, nawigacji samochodowej czy smartwatcha. Sprawdźmy zatem, z jakich rozwiązań mogą korzystać właściciele systemów smart home.
Sterowanie inteligentnym domem z Google Assistant
Asystent Google może sterować oświetleniem, ogrzewaniem, monitoringiem oraz wieloma innymi urządzeniami, których działanie można zautomatyzować. Aby móc skorzystać z tej funkcji, należy pobrać aplikację Google Home, a następnie skonfigurować aplikację z poszczególnymi urządzeniami domowymi lub jednostką centralną smart home. Muszą to być rozwiązania kompatybilne z Google (należy szukać produktów z oznaczeniem „Works with Google”). Asystent głosowy od Google potrzebuje również własnej centralki, która będzie odbierać komendy głosowe (mogą to być np. głośniki Google Nest), a następnie przekazywać je do właściwych urządzeń za pomocą komunikacji bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth).
W celu skorzystania z pomocy Google Assistant należy uruchomić aplikację za pomocą wyrażenia „OK Google” (czyli dokładnie tak, jak włączamy asystenta w telefonie), po czym wydać odpowiednią komendę. Może to być na przykład: „OK Google, wyłącz światło w sypialni”. Skąd asystent wie, którą lampę wyłączyć? Otóż w aplikacji Google Home można nadawać urządzeniom nazwy, a także przypisywać je do konkretnych pomieszczeń. W ten sam sposób można sterować termostatami, przełącznikami, gniazdkami czy kamerami. Polecenia można wydawać również zdalnie z wykorzystaniem telefonu czy tabletu z systemem operacyjnym Android/iOS.
Asystent głosowy Alexa we współpracy ze smart home
Asystent (czy raczej: asystentka) stworzony przez firmę Amazon to usługa w chmurze, która pozwala na sterowanie urządzeniami za pośrednictwem inteligentnych głośników Amazon Echo. Aby skorzystać ze wsparcia asystenta, wystarczy użyć słowa „Alexa” i wypowiedzieć odpowiednie polecenie. Za pomocą głośnika można sterować pojedynczymi akcesoriami (np. termostatami, kamerami, gniazdkami) lub połączyć się z jednostką centralną smart home. Oczywiście muszą to być urządzenia kompatybilne z Alexą.
Amazon Echo może działać również jak zwykły głośnik, zapewniając przestrzenny dźwięk przy odtwarzaniu ulubionych utworów z serwisów streamingowych, takich jak Amazon Music, Apple Music czy Spotfiy. Jeżeli z kolei nie chcemy, aby asystentka nas „podsłuchiwała”, wystarczy wyłączyć przycisk mikrofonu znajdujący się na obudowie.
Inteligentny dom z pomocą Siri
Asystent głosowy od Apple działa na podobnej zasadzie jak rozwiązania opracowane przez firmę Google czy Amazon. Mamy zatem aplikację mobilną i centralkę (np. w postaci głośnika Apple HomePod), która wydaje polecenia inteligentnym urządzeniom, takim jak głowice termostatyczne, taśmy LED, kamery czy sterowniki rolet. Za pomocą asystenta można sterować również systemem smart home, oczywiście o ile producent umożliwia taką integrację. Kompatybilny z Apple HomeKit jest chociażby system Loxone, który pozwala na zautomatyzowanie wielu procesów, w tym oświetlenia, ogrzewania, wentylacji czy zacienienia. Aby skorzystać ze sterowania głosem, należy uruchomić asystenta słowami: „Hey, Siri”, a następnie wydać polecenie.
Komendy głosowe można wydawać również zdalnie, korzystając z urządzenia mobilnego z systemem iOS (np. iPhone). Smartfon łączy się z głośnikiem HomePod, który przekazuje polecenie do odpowiedniego sprzętu lub centralki smart home. Głośnik może również służyć do innych celów, np. odtwarzania muzyki z platformy streamingowej lub odpowiadania na pytania.
Asystent głosowy w inteligentnym domu – o czym pamiętać?
Wybór asystenta głosowego zależy przede wszystkim od tego, jakie inteligentne urządzenia już posiadamy lub chcemy posiadać. Jeżeli mamy zamiar korzystać z Google Assistant, wówczas szukamy produktów z oznaczeniem np. „Works with Hey Google”, przy czym wiele urządzeń jest kompatybilnych ze wszystkimi trzema asystentami/aplikacjami. Jeżeli korzystamy z całego systemu smart home, wówczas sprawdzamy, z jakim asystentem jest kompatybilny (np. Loxone współpracuje z Siri i Apple HomeKit). O czym jeszcze warto pamiętać?
Asystent głosowy do sterowania domem:
- potrzebuje aplikacji i centralki, np. w postaci głośnika lub ekranu TV z wbudowanym asystentem;
- może współpracować z jednostką centralną smart home, umożliwiając wprowadzanie zmian w zaprogramowanych scenach;
- może działać także zdalnie, za pośrednictwem urządzenia mobilnego z aplikacją;
- wymaga wydawania poleceń w języku angielskim (jak na razie inteligentne głośniki Apple, Google i Amazon nie obsługują języku polskiego);
- komunikuje się z użytkownikami, tzn. nie tylko słucha komend, ale również odpowiada na nie (tak samo jak na zadane przez nas pytania);
- wymaga aktywacji głosem (np. „Hey, Siri”) przed wydaniem właściwego polecenia lub zadania pytania;
- może wymagać podania kodu w celu potwierdzenia komendy.
Czy warto korzystać z asystenta głosowego w domu?
Asystent głosowy niewątpliwie ułatwia życie i na nowo definiuje słowo „komfort” używane w kontekście inteligentnych instalacji czy urządzeń. Dzięki wsparciu asystenta nie trzeba sięgać do paneli sterujących ani nawet wyjmować telefonu, aby dokonać zmian w zaprogramowanych funkcjach. Dla przykładu, wystarczy wypowiedzieć komendę: „Wyłącz wszystkie światła”, aby w domu zapanowały egipskie ciemności pomimo obecności domowników. Pomoc asystenta głosowego przydaje się także w prozaicznych sytuacjach, gdy np. mamy zajęte obie ręce, nie możemy zlokalizować telefonu czy prowadzimy samochód. Warto jednak pamiętać, że system smart home działa doskonale również bez asystenta, więc w razie potrzeby w każdej chwili można go wyłączyć i przejąć sterowanie (dosłownie) we własne ręce.