Loxone Smart Home - co to jest?

Loxone Smart Home – co to jest?

Spis treści

Automatyka budynkowa zrewolucjonizowała nasze podejście do komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności. Instalacja inteligentnego domu może odpowiadać za wszystko, co do tej pory wymagało zaangażowania mieszkańców: oświetlenie, ogrzewanie, zabezpieczenia na wypadek włamania lub zdarzenia losowego, a nawet panujący w pomieszczeniach nastrój. Przykładem takiego systemu jest Loxone Smart Home.

Czym jest inteligentny dom?

W dużym skrócie inteligentny dom to instalacja, która steruje wybranymi procesami w budynku. W zależności od potrzeb użytkowników system może zarządzać m.in. oświetleniem, zacienieniem, ogrzewaniem, energią elektryczną, rozrywką, nawadnianiem ogrodu, a także urządzeniami alarmowymi. Jednym słowem, smart home może odpowiadać za wszystko, co stanowi o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowników budynku.

Systemy takie jak Loxone Smart Home pozwalają również na zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej w taki sposób, aby zapewnić realne oszczędności bez rezygnowania z oczekiwanego komfortu. Automatykę można wdrożyć zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach komercyjnych (takich jak hotele, restauracje), biurach, lokalach użytkowych czy magazynach.

Jak działa system inteligentnego domu?

Inteligentny dom na bieżąco „skanuje” otoczenie, aby w porę zarejestrować zachodzące w nim zmiany, np. spadek temperatury, zanik światła dziennego czy wtargnięcie intruza. Jest to możliwe dzięki rozmieszczonym w strategicznych miejscach odpowiednim czujnikom (np. czujnikom obecności). W razie wykrycia zmiany sensor przekazuje informacje do centralnego miniservera, który jest „mózgiem” całego systemu. Miniserver wysyła impuls do urządzeń i akcesoriów, które wykonują określone zadanie, np. zwiększają poziom ogrzewania, odsłaniają żaluzje czy uruchamiają alarm.

W Loxone Smart Home wszystkie komponenty współpracują ze sobą w sposób automatyczny, dzięki czemu każdy proces przebiega płynnie i nie wymaga zaangażowania użytkownika. Jednocześnie w razie potrzeby można przejąć kontrolę nad systemem za pomocą przycisku, pilota lub aplikacji w telefonie.

Na czym polega system smart home w praktyce?

Nowoczesne technologie warto omawiać na przykładach, które najlepiej trafiają do wyobraźni. W przypadku automatyki budynkowej wyjaśnienie wszystkich dostępnych scenariuszy zajęłoby mnóstwo czasu, ponieważ systemy te oferują bardzo wiele rozwiązań dla domu i firmy.

Oto przykładowe funkcje dostępne w systemie Loxone Smart Home:

 • inteligentne oświetlenie, które włącza się i wyłącza automatycznie po wejściu użytkownika do pomieszczenia;
 • instalacje (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja) dostosowujące się do warunków otoczenia (temperatury, wilgotności) oraz obecności użytkowników;
 • automatyczne osłony okienne (np. żaluzje), które dostosowują zacienienie do poziomu nasłonecznienia;
 • inteligentne gniazdka, które umożliwiają zdalne włączanie i wyłączenie urządzeń elektrycznych;
 • inteligentny dzwonek, który umożliwia wpuszczenie gości podczas nieobecności mieszkańców (za pomocą aplikacji w telefonie);
 • automatyczne włączanie muzyki, np. przy wejściu użytkowania do pomieszczenia lub podczas porannej pobudki;
 • nagrywanie i odtwarzanie komunikatów głosowych o wybranych porach;
 • przypisywanie kodów dostępu osobom z zewnątrz (np. opiekunce do dzieci);
 • zakręcanie zaworu wody w razie wycieku;
 • symulowanie obecności domowników podczas ich dłuższej nieobecności;
 • uruchamianie alarmu, głośnej muzyki i oświetlenia w celu odstraszenia włamywacza;
 • dostosowanie nawadniania ogrodu do wilgotności podłoża i warunków pogodowych.

System smart home od Loxone – co jeszcze warto wiedzieć?

Instalacja Loxone Smart Home jest w pełni skalowalna. Inwestor sam decyduje o tym, czego w danym momencie potrzebuje i na jakich funkcjach najbardziej mu zależy. Natomiast w razie pojawienia się innych potrzeb lub zmian w układzie funkcjonalnym budynku system można w każdej chwili rozbudować o kolejne urządzenia. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, dzięki czemu instalację można dopasować do indywidualnych oczekiwań w zależności od rodzaju i wielkości obiektu, stylu życia lub pracy, liczby użytkowników czy budżetu przeznaczonego na inwestycję.

Zarządzenie procesami w budynku to zadanie dla miniserverów, które odpowiadają za automatyzację procesów oraz komunikowanie się poszczególnych urządzeń ze sobą. Jednak w systemie Loxone Smart Home użytkownik może w każdej chwili przejąć kontrolę nad wybranymi procesami. Służą do tego eleganckie i nowoczesne przyciski, które można zainstalować na ścianie, ustawić w dowolnym miejscu lub wbudować w powierzchnię (np. meble lub płytki łazienkowe). Funkcjami smart home można sterować również za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Co ważne, system firmy Loxone funkcjonuje bez chmury, co eliminuje ryzyko wycieku danych o użytkownikach i procesach zachodzących w budynku.

Wdrożenie systemu Loxone w domu lub firmie

Automatyka budynkowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędnościach i bezpieczeństwie, ale nie kosztem komfortu. Na taki system warto spojrzeć jak na inwestycję – smart home pozwala ograniczyć zużycie prądu, a jednocześnie zwiększa wartość budynku. Wbrew nazwie instalacja inteligentnego domu sprawdzi się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale wszędzie tam, gdzie wskazane jest zautomatyzowanie procesów, a więc także w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Komu powierzyć wdrożenie takiego systemu?

Oficjalnym silver partnerem Loxone Smart Home jest firma ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW. Więcej informacji na temat wdrożenia systemów instalacji inteligentnego budynku Loxone można uzyskać tutaj. Nasza firma zajmuje się nie tylko automatyką budynkową, ale również innymi instalacjami, w tym między innymi instalacjami elektrycznymi, systemami alarmowymi oraz instalacjami fotowoltaicznymi. Kompleksowe usługi to nasz duży atut, ponieważ w razie potrzeby możemy dokonać zmian w instalacjach, które pozwolą na optymalne wykorzystanie automatyki budynkowej. Ponadto dzięki wszechstronnemu doświadczeniu możemy współpracować z inwestorem już na wczesnym etapie budowy, co pozwoli uniknąć kucia w ścianach w celu rozprowadzenia przewodów instalacji smart home.

W przypadku zainteresowania instalacją systemu Loxone w Państwa nieruchomościach zapraszamy do kontaktu.