tymczasowe zasilanie placu budowy prąd budowlany

Tymczasowe zasilanie placu budowy – prąd budowlany

Spis treści

Przed rozpoczęciem każdej inwestycji budowlanej należy wyposażyć teren w niezbędne media bez których żadna budowa nie będzie w stanie funkcjonować. O ile bez gazu oraz instalacji sanitarnej na początku budowy jesteśmy w stanie obejść się, o tyle bez prądu i wody nie powstanie żadna budowla. W niniejszym wpisie skupimy się przede wszystkim na kwestii tymczasowego zasilania placu budowy, czyli tzw. prądzie budowlanym.

Prąd budowlany – jak go pozyskać?

Możliwości pozyskania prądu na budowie jest kilka:

 • agregat prądotwórcy,
 • gniazdko siłowe użyczone przez sąsiada,
 • wykonanie zasilania z sieci energetycznej.

Agregat prądotwórczy

Pierwszą z nich jest agregat prądotwórczy postrzegany raczej jako rozwiązanie doraźne, które można zastosować w oczekiwaniu na przyłącz energetyczny z sieci. Rozwiązanie to ma raczej więcej wad niż zalet, gdyż:

 • wymaga ciągłego uzupełniania paliwa;
 • nie jest w stanie obsłużyć wszystkich maszyn i urządzeń jakie będą potrzebne w procesie budowy;
 • generuje nieustany hałas.

Być może argument hałasu w kontekście budowy oraz stosowania rozmaitych narzędzi wydaje się na pozór zabawny, jednak agregaty pod tym względem są bardzo uciążliwe. Uniemożliwiają komunikację pracownikom oraz dokuczają sąsiadom.

Gniazdko siłowe użyczone przez sąsiada

Kolejną możliwością wyposażenia placu budowy w prąd jest życzliwy sąsiad, który udostępni nam gniazdo siłowe, tak abyśmy mogli przeprowadzić kabel zasilający na swoją działkę i tymczasowo korzystać z jego zasilana. To rozwiązanie podobnie, jak agregat prądotwórczego, również sprawdza się w sytuacjach kryzysowych kiedy nie mamy innego wyboru, termin rozpoczęcia prac budowlanych zbliża się, a nasz przyłącz energetyczny jest w trakcie procedowania. Niestety takie rozwiązanie jest uciążliwe dla inwestora, sąsiada i wykonawcy, gdyż:

 • wymaga założenia dodatkowego licznika i rozliczania się z sąsiadem;
 • w przypadku gdy dojdzie do niekontrolowanego wybicia zabezpieczenia elektrycznego u sąsiada, a ten będzie akurat w pracy lub na wakacjach, budowa zatrzyma się do jego powrotu;
 • może rodzić negatywne skutki prawne, w związku z dużym prawdopodobieństwem potwierdzenia faktu, jakoby sąsiad był zakwalifikowany do grupy taryfowej G, a prąd budowlany to grupa taryfowa C. Pobierając prąd od sąsiada oszukujemy dystrybutora energii, ponieważ nasze rachunki za prąd budowlany powinny być wyższe ponieważ zastosowanie tej energii jest na cele budowlane, a nie na cele użytkowania gospodarstwa domowego, jak w przypadku sąsiada.

Zasilanie placu budowy z sieci energetycznej

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykonanie zasilania placu budowy z sieci energetycznej. Daje to dużą stabilność jeśli chodzi o zasilanie budowy na każdym jej etapie, bezpieczeństwo i niczym nieograniczony dostęp do zasilania elektrycznego.

Zasilanie placu budowy – rodzaje przyłączy

Przyłącze docelowe dla zasilania budynku

Najbardziej komfortowa dla inwestora jest sytuacja, w której ma dużo czasu na złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej odbiorcy.

Po otrzymaniu takich warunków i podpisaniu umowy przyłączeniowej, dystrybutor energii wykonuje na działce tablicę licznikową w jej granicy. Do takiej tablicy można podpiąć rozdzielnicę budowlaną (zlecając to firmie zajmującej się instalacjami elektrycznymi), a w późniejszym etapie również cały budynek. Takie procedury mogą niestety trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od zakresu prac jakie trzeba wykonać.

Przyłącze tymczasowe na czas budowy

Jeżeli potrzebujemy szybko zasilić plac budowy, należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia na zasilanie tymczasowe placu budowy. W takim przypadku należy zrealizować zasilanie we własnym zakresie, tj. zatrudniając firmę elektryczną. Po zakończeniu prac nad przyłączem tymczasowym, dystrybutor tak przygotowaną instalację podłączy do istniejącej sieci elektroenergetycznej. Gdy zakończona zostanie budowa trzeba zdemontować przyłącze tymczasowe.

Czas realizacji tymczasowego przyłączenia trwa od kilku dni do kilku tygodni – w zależności od tego, jak szybko zleci się przygotowanie instalacji firmie zewnętrznej.

Zasilanie placu budowy – co warto wiedzieć?

 • Aby korzystać z prądu dla zasilania placu budowy potrzebna jest prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie do właściwego organu, który nadzoruje proces budowlany. Kopię tego dokumentu trzeba dołączyć do wniosku o zawarcie umowy regulującej dostarczanie energii elektrycznej.
 • W przypadku zasilania placu budowy inwestor jest zakwalifikowany do grupy taryfowej C, którą można zmienić na grupę taryfową G po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego, wykonaniu instalacji wewnętrznej oraz zasileniu budynku.
 • Aby przyłączyć dom trzeba złożyć osobny wniosek o określenie warunków przyłączenia i zawrzeć umowę o przyłączenie domu. Realizacja przyłącza docelowego trwa kilkanaście miesięcy, dlatego wniosek warto złożyć odpowiednio wcześniej (np. jednocześnie z wnioskiem o zasilanie tymczasowe).

Firma od zasilania placu budowy

Na terenie Krakowa i okolicy usługi zasilania placu budowy wykonujemy m.in. my – firma elektryczna ELEKTRO PARTNER-KRAKÓW. Zapraszamy do kontaktu: