ślady kabli na ścianach - przyczyny powstawania i rozwiązanie

Ślady kabli na ścianach – przyczyny powstawania i rozwiązanie

Spis treści

Przewody elektryczne wyłaniające się z biegiem lat na ścianach w miejscu ich przebiegu to sporadyczny problem, który można zaobserwować w niektórych domach lub mieszkaniach. Nieestetyczny i kłujący w oczy rozkład przewodów prowadzonych pod tynkiem, z upływem czasu zaczyna wyłaniać się na ściany, tworząc widoczną sieć przewodów, która przybiera rozmaite odcienie koloru szarego, białego i żółtego. Dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną powstawania tłustych śladów odwzorujących instalację elektryczną?

Przyczyny śladów przewodów elektrycznych na ścianach

Przyczyn może być kilka:

  • Elektryk niestarannie ułożył przewody na powierzchni ściany, licząc na to, że tynkarz ukryje niedoskonałości pod solidną warstwą tynku.
  • Tynkarz w oparciu o polskie normy pokrył ścianę i przewody cienką 0,5 cm warstwą tynku.
  • Został zastosowany słabej jakości przewód, którego izolacja wchodzi w reakcję z tynkiem i farbą.
  • Zastosowano źle dobrany grunt i farbę do ścian.
  • Naturalna właściwość przewodów i przepływającego przez nie prądu elektrycznego, który emituje pole elektromagnetyczne podczas swojej pracy, przyciągając tym samym mikro cząsteczki kurzu i brudu unoszące się w powietrzu. Nieczystości przyciąganie polem magnetycznym osiadają na całej długości przewodu i z czasem ujawniają jego przebieg, tworząc szarą tłustą smugę.

Sposoby na pozbycie się śladów kabli na ścianach

Sposób doraźny – odmalowanie ściany

Inwestor szukał oszczędności, elektryk nie wkuł przewodów, tynkarz położył za cienką warstwę, malarz źle wymalował i do tego wszystkiego – przez kable zamiast prądu płynie jakiś dziwny „magnetyzm”! Niestety, ale gdy zaczynamy obserwować takie zjawisko na swoich ścianach, zbyt wiele nie możemy już zrobić. Doraźne odmalowanie ściany powinno pomóc na jakiś czas.

Sposób trwały – bruzdowanie

Najlepszym rozwiązaniem, które da gwarancję, że na naszej ścianie nigdy nie wystąpi podobny problem z uwidacznianiem przebiegu instalacji elektrycznej, jest wykonanie bruzd. Wymaga to jednak zastosowania zawansowanego sprzętu i znacznie wydłuża czas wykonania instalacji elektrycznej.

Bywają przypadki, w których nie da się wykonać bruzdy ze względu na kolizję z innymi instalacjami lub konieczność uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, ale w zdecydowanej większości przypadków układanie przewodów w bruzdach to najlepszy sposób na prowadzenie przewodów w budownictwie.

Kto wykona bruzdowanie pod instalację elektryczną?

Bruzdowaniem pod przewody elektryczne zajmuje się elektryk z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych. Jako profesjonalna firma elektryczna – ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW, świadczymy tego typu usługi na terenie Krakowa i okolicy. Nasi specjaliści pomogą Państwu szybko i sprawnie rozwiązać problem widocznych na ścianie tłustych plam od przewodów elektrycznych. Zapraszamy do kontaktu!