inteligentne gniazdka elektryczne czym są i jakie są ich zalety

Inteligentne gniazdka elektryczne – czym są i jakie są ich zalety?

Chyba każdy chce mieszkać w wygodnym, bezpiecznym i energooszczędnym domu. Taki cel można osiągnąć dzięki nowoczesnym systemom smart home, które umożliwiają automatyczne zarządzanie budynkiem i jego wyposażeniem. Co ciekawe, nie trzeba od razu decydować się na całą instalację - wiele korzyści zapewniają również inteligentne gniazdka elektryczne. Jak je zainstalować i dlaczego warto to zrobić?

Spis treści

Inteligentne gniazdko – co to jest?

Inteligentne gniazdko (smart plug) to specjalna nakładka, dzięki której można kontrolować przepływ energii elektrycznej zasilającej podpięte urządzenie. W zależności od modelu gniazdko może mieć różne funkcje, przy czym podstawowym zadaniem jest możliwość zdalnego włączania i wyłączania urządzeń. Droższe produkty oferują również dodatkowe korzyści, dzięki którym można ograniczyć wydatki na energię elektryczną, zyskać jeszcze większy komfort użytkowania oraz jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo w domu. Najtańsze inteligentne gniazdka kosztują niespełna 30 złotych, natomiast za bardziej zaawansowane modele trzeba zapłacić w granicach 100-140 złotych.

Jak założyć inteligentne gniazdko?

Stare gniazdka są jeszcze w bardzo dobrym stanie i żal je wymieniać? Trzeba zapłacić elektrykowi, który wymieni wszystkie gniazdka? Nic z tych rzeczy! Smart plug to tylko nakładka, którą wystarczy włożyć do zwykłego gniazdka (tak jak np. adapter podróżny czy przedłużkę). W rezultacie wtyczkę urządzenia elektrycznego wpina się bezpośrednio do nakładki. Instalacja jest zatem bardzo prosta i nie wymaga użycia narzędzi ani wzywania elektryka. Inteligentne gniazdka mogą stanowić integralną część systemu smart home albo występować samodzielnie – nie trzeba zatem decydować się na kompletną automatykę domową.

Inteligentne gniazdko dopasowane do potrzeb

Na rynku można dostać bardzo niewielkie gniazdka o wymiarach nieprzekraczających kilku centymetrów, dzięki czemu przeróbka nie rzuca się w oczy. Nakładki dostępne są zwykle w dwóch kolorach – najpopularniejszy jest biały, ale można spotkać również czarne gniazdka. W zależności od potrzeb można zdecydować się na gniazdko pojedyncze, podwójne, a także listwę zasilającą z kilkoma gniazdami i ewentualnie z wejściami USB. Z inteligentnych gniazdek można korzystać również w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i na zewnątrz – wystarczy wybrać model o odpowiedniej klasie szczelności (np. IP44 lub IP55).

Inteligentne oszczędzanie energii elektrycznej

Inteligentne gniazdka mogą przyczynić się do niższych rachunków za energię elektryczną. W jaki sposób? Przede wszystkim za pomocą nakładek można zdalnie odłączać urządzenia od zasilania. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy ktoś zapomni wyłączyć urządzenie (np. telewizor, konsolę do gier) i wyjdzie z domu. Poza tym dzięki inteligentnym nakładkom można raz na zawsze wyeliminować nawyk pozostawiania urządzeń w trybie stand by, który zużywa niewielkie ilości energii. Co więcej, inteligentne gniazdko może monitorować, ile energii zużywają konkretne urządzenia w wybranej jednostce czasu (np. dziennie, tygodniowo, miesięcznie, kwartalnie). Zdobyte w ten sposób dane ułatwią wdrożenie planu oszczędnościowego, a przy okazji mogą pomóc w wykryciu usterek, które skutkują zwiększonym zużyciem prądu.

Wygoda w trybie smart

Z inteligentnymi gniazdami żyje się wygodniej. Dzięki nakładkom nie trzeba odłączać urządzeń ręcznie. W zależności od sposobu komunikacji (Bluetooth, WiFi, internet) można to zrobić z innego pomieszczenia w domu lub z każdego miejsca na świecie. Inteligentne gniazdko można wygodnie obsługiwać za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie, ale wieloma modelami można sterować także głosowo (np. przez Asystenta Google i Amazon Alexa). Ponadto bardziej zaawansowane gniazdka oferują również dodatkowe funkcje, jak np. możliwość tworzenia własnych scenariuszy czy zaplanowania godziny wyłączenia urządzenia. Można na przykład ustawić harmonogram tak, aby telewizor wyłączył się o północy – to świetne rozwiązanie dla osób, które często zasypiają podczas oglądania telewizji.

Bezpieczeństwo zapewniane przez inteligentne gniazdka elektryczne

Dzięki możliwości zdalnego odcięcia zasilania inteligentne gniazdka mają realny wpływ na bezpieczeństwo w domu. Domownik, który wyszedł i zostawił rozgrzane żelazko, nie musi już wpadać w panikę – wystarczy, że wyłączy urządzenie za pomocą aplikacji. Niektóre modele umożliwiają także automatyczne włączanie oświetlenia o wybranych porach, np. pod nieobecność domowników. Tym sposobem można odstraszyć złodziei, którzy czyhają na opustoszałe domy. Ponadto inteligentne nakładki są wyposażone w czujnik temperatury, dzięki czemu wykrywają przegrzanie gniazdka czy usterki urządzeń elektrycznych. W razie zwarcia instalacji „mądre” gniazdko może odłączyć zasilanie i tym samym zapobiec uszkodzeniu sprzętu czy nawet pożarowi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inteligentnego gniazdka?

Inteligentne gniazdka dostępne są w różnych cenach, jednak czynnik ekonomiczny nie powinien mieć tu decydującego znaczenia. Warto natomiast wziąć pod uwagę praktyczne aspekty, takie jak:

  • sposób komunikacji (Bluetooth, sieć domowa, internet), tzn. czy gniazdko umożliwia sterowanie zasilaniem z dowolnego miejsca na świecie czy tylko w zasięgu domu;
  • kompatybilność z systemem operacyjnym posiadanego telefonu (Android, iOS, Windows Phone);
  • możliwość sterowania głosem (Amazon Alexa, Asystent Google);
  • możliwość monitorowania i raportowania zużycia energii w wybranym przedziale czasowym;
  • zabezpieczenia, w tym uziemienie, powłoka przeciwporażeniowa, klasa szczelności (w przypadku gniazdek łazienkowych i zewnętrznych);
  • dodatkowe funkcje, np. sterowanie oświetleniem, wyłącznik czasowy, możliwość tworzenia własnych harmonogramów.

Na koniec warto również sprawdzić wymiary inteligentnego gniazdka. Nakładka nie powinna być zbyt duża, ponieważ może rzucać się w oczy i utrudniać dostęp do drugiej połowy gniazdka.