brak prądu w gniazdku

Brak prądu w gniazdku – przyczyny i rozwiązania problemów

Brak prądu w gniazdku może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej chodzi o wybicie bezpieczników, lokalną awarię sieci lub planowaną przerwę w dostawie energii elektrycznej. Jednak czasami niedziałające gniazdko jest efektem awarii instalacji lub osprzętu.

Spis treści

Po włożeniu wtyczki do gniazdka urządzenie nie chce działać? W pierwszej kolejności warto upewnić się, że sprzęt jest sprawny. Żeby to zrobić, wystarczy włożyć do gniazdka wtyczkę z innego urządzenia. Jeżeli i to nie działa, wówczas należy sprawdzić, czy w pozostałych gniazdkach płynie prąd. Czasami problem może dotyczyć tylko jednego gniazdka, innym razem nie będzie działać część gniazdek (np. na parterze), a w niektórych sytuacjach prądu nie będzie we wszystkich gniazdkach w mieszkaniu lub całym budynku.

Gniazdko nie działa? Czasami wystarczy sprawdzić bezpieczniki

Najprostsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, ale w tym przypadku rzeczywiście warto zacząć od najłatwiejszej czynności, czyli sprawdzenia rozdzielnicy (skrzynki z bezpiecznikami). W większości przypadków brak prądu w gniazdku spowodowany jest wybiciem bezpieczników z powodu przeciążenia sieci – wyłączniki w skrzynce będą wówczas skierowane w dół. Zwykle przyczyną jest włączenie zbyt wielu sprzętów jednocześnie, jednak czasami winne jest zwarcie wywołane przez wadliwe urządzenie. W tej sytuacji wystarczy odłączyć od sieci część urządzeń (lub to, które wywołało zwarcie), a następnie włączyć bezpieczniki.

Coraz częstsze wybijanie bezpieczników

Jeżeli do wybijania bezpieczników dochodzi często, wówczas należy wezwać elektryka. Za przeciążenia sieci może bowiem odpowiadać przestarzała instalacja elektryczna, która nie jest przystosowana do zasilania coraz większej liczby urządzeń pojawiających się w domu. Mogło również dojść do usterki, która powoduje zwarcie instalacji. Takie problemy wymagają niezwłocznej interwencji, ponieważ mogą doprowadzić do poważniejszej awarii czy wybuchu pożaru.

Uszkodzenie przewodów elektrycznych w ścianie

Czasami przyczyną braku prądu w kilku gniazdkach jest mechaniczne uszkodzenie przewodów w ścianie, na przykład przez wiercenie wiertarką lub wbicie gwoździa. W nowych instalacjach takie sytuacje należą do rzadkości, ponieważ przewody ułożone są w liniach prostych (pionowo i poziomo) od punktu do punktu, dzięki czemu zwykle można je ominąć. Niestety starsze instalacje mogą być prowadzone ukośnie lub w nietypowych kierunkach (np. w celu ominięcia elementu innej instalacji), więc łatwiej trafić na „zbłąkany” przewód od gniazdka. W każdym razie uszkodzenie obwodu może wymagać wymiany fragmentu instalacji, co najlepiej zlecić dobremu elektrykowi.

Brak prądu w gniazdu wskutek awarii po stronie dostawcy

Brak prądu w gniazdku może wynikać również z awarii występującej po stronie dostawcy energii elektrycznej. W tej sytuacji może zadziałać zabezpieczenie przedlicznikowe, które chroni instalację oraz urządzenia przed skutkami zwarcia. Takie bezpieczniki są zaplombowane i użytkownicy instalacji nie powinni w nie ingerować, dlatego w razie wystąpienia zewnętrznej awarii należy wezwać elektryka z uprawnieniami. Jeżeli problem dotyczy całego budynku, ulicy lub większego obszaru, wówczas należy zadzwonić po pogotowie energetyczne (numer alarmowy 991).

Zepsute gniazdko? Możliwe przyczyny

Brak prądu w jednym gniazdku może wynikać również z wadliwego osprzętu. Czasami winę ponosi wykonawca instalacji, który zastosował zły rodzaj gniazdka (np. zwykłe zamiast bryzgoszczelnego) albo podłączył przewody w nieprawidłowy sposób. Błędy instalatora mogą prowadzić do powstawania przepięć oraz silnego nagrzewania się gniazdka.

Innym razem przyczyna leży w nieprawidłowej eksploatacji (np. odłączanie urządzeń przez szarpnięcie za przewód), przez co gniazdko może wypadać ze ściany. Z kolei przeciążenie instalacji (np. przez włączenie zbyt dużej liczby urządzeń naraz) może doprowadzić do przepalenia gniazdka.

Naprawa uszkodzonego gniazdka – samodzielnie czy wezwać fachowca?

Uszkodzone gniazdko można próbować naprawić samodzielnie, przy czym zawsze należy najpierw odłączyć zasilanie (najlepiej przez wyłączenie bezpiecznika głównego). Następnie za pomocą próbnika napięcia trzeba upewnić się, że w gniazdku nie płynie prąd. Jeżeli dioda nie świeci się, wówczas można przystąpić do naprawy lub wymiany osprzętu. Czynność sprowadza się do wyjęcia gniazdka, prawidłowego podłączenia przewodów (w nowym lub dotychczasowym gniazdku) oraz ponownego zamocowania gniazdka w puszce.

Niemniej ze względów bezpieczeństwa lepiej pozostawić to zadanie elektrykowi. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że przez nieprawidłowe podłączenie przewodów może dojść do powstawania spięć i przepalenia się gniazdka. Ponadto zdarza się, że nawet po prawidłowym podłączeniu przewodów gniazdko nadal nie działa albo przegrzewa się – wówczas problem może wymagać bardziej skomplikowanej naprawy instalacji.