Automatyka hotelowa LOXONE - montaż i serwis

Automatyka hotelowa LOXONE – montaż i serwis

Spis treści

Dzięki automatyce budynkowej LOXONE zarządzanie hotelem jest zdecydowanie prostsze. Inteligentny system czuwa nad tym, aby goście czuli się w pełni komfortowo i bezpiecznie, a interwencja pracowników zostaje ograniczona do niezbędnego minimum. Jak działa system automatyki hotelowej i kto może go wdrożyć?

System automatyki do hotelu – dlaczego warto?

System LOXONE zapewnia szereg korzyści dla właścicieli obiektów hotelarskich. Cenne jest przede wszystkim to, że właściciel nie musi doglądać obiektu osobiście. System opiekuje się budynkiem i gośćmi w sposób kompleksowy, a wszystko można kontrolować zdalnie za pomocą aplikacji na telefon. Procesy są zautomatyzowane, jednak w razie potrzeby pracownicy lub sami goście mogą skorzystać z indywidualnych paneli sterujących. Funkcje uruchamiają się tylko w określonych sytuacjach i wyłączają wtedy, gdy przestają być potrzebne. W rezultacie automatyka hotelowa LOXONE zwiększa komfort gości, a zarazem zmniejsza koszty operacyjne i ułatwia pracę personelowi.

System automatyki hotelowej – przykładowe zastosowania

Instalator systemu LOXONE może zademonstrować właścicielowi hotelu dostępne rozwiązania, które pozwalają na zarządzanie różnymi procesami w budynku – od podstawowych i niezbędnych po najbardziej innowacyjne. System jest w pełni skalowalny, co oznacza, że można zaprojektować go ściśle według potrzeb danego przedsięwzięcia. Automatyzacja sprawdza się bowiem nie tylko w klasycznych hotelach, ale również w pensjonatach, górskich domkach, apartamentach i willach na wynajem krótkoterminowy. Jakie rozwiązania oferuje automatyka hotelowa LOXONE?

Integracja z systemami rezerwacyjnymi i recepcyjnymi

Inteligentny budynek można zintegrować z systemem rezerwacyjnym (LOXONE współpracuje z serwisami Hotres oraz Roomadmin) oraz programem recepcyjnym. Dzięki temu rozwiązaniu apartament „przygotowuje się” na wizytę gości tuż przed ich przyjazdem, a następnie wraca do stanu początkowego po zakończeniu pobytu. W ten sposób system automatyki hotelowej zapewnia gościom odpowiednie warunki od samego początku, a jednocześnie optymalizuje zużycie energii i tym samym ogranicza koszty operacyjne. Ponadto goście mogą otrzymywać indywidualny kod dostępu, który ułatwi korzystanie z apartamentu podczas pobytu.

Sterowanie nastrojem oświetlenia

Jeśli chodzi o oświetlenie, automatyka hotelowa LOXONE zapewnia szerokie spektrum możliwości. System może sterować oświetleniem w pokoju, lobby, hotelowej restauracji czy strefie zewnętrznej (np. przy basenie), zapewniając gościom nastrój odpowiedni do okoliczności. Nie ma znaczenia, czy chodzi o zwykły dzień pracy czy przyjęcie z wyjątkowej okazji – oświetlenie w hotelu zawsze będzie idealnie dopasowane. Oczywiście w razie potrzeby można bez trudu zmienić klimat oświetlenia za pomocą aplikacji mobilnej lub przycisku Touch (system automatyki do hotelu został wyposażony w przycisk zaprojektowany specjalnie dla branży).

Automatyka hotelowa w strefie wellness

Instalator systemu LOXONE może połączyć automatykę budynkową ze strefą relaksu dostępną w obiekcie. System może odpowiadać na przykład za uruchamianie nastrojowego oświetlenia, relaksującej muzyki i funkcji hydromasażu w jacuzzi zaraz po wejściu gości do strefy wellness (takie rozwiązanie zastosowano m.in. w hotelu w czeskim Vranowie). Inteligentny budynek może też dbać o odpowiednią temperaturę w saunie czy podgrzewanie wody w basenie. Można również wdrożyć system alarmowy, który poinformuje personel techniczny o wystąpieniu błędu w instalacji (np. w technologii basenowej), dzięki czemu goście nie muszą sami zgłaszać usterek i można usunąć je niezwłocznie po ich wystąpieniu.

Kompleksowe rozwiązania dla gości

Wdrażając system automatyki hotelowej LOXONE, najlepiej skontaktować się z oficjalnym partnerem marki. Instalatorzy, którzy podjęli współpracę z producentem, są odpowiednio przeszkoleni i znają każdy element tego systemu. Dzięki temu mogą zaprojektować kompleksowy system, który zadba o komfort i bezpieczeństwo gości od pierwszego do ostatniego dnia pobytu. A oto kilka praktycznych przykładów:

  • integracja oświetlenia, wentylacji, zacienienia i multimediów w każdym apartamencie;
  • zapewnienie elektronicznego dostępu gościom (od dnia zameldowania do wymeldowania);
  • muzyka, komunikaty głosowe i sygnał alarmowy słyszalne w każdym miejscu w hotelu;
  • stały pomiar parametrów (temperatury, wilgotności) dla zapewniania optymalnych warunków wypoczynku;
  • alarm dostępny dla gości (np. w saunie), który przyspieszy udzielenie pierwszej pomocy.

Większe bezpieczeństwo w hotelu

Automatyka hotelowa reaguje również w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu personel może zareagować w porę i zarządzić ewakuację gości oraz powiadomić służby ratunkowe. System chroni również sam budynek, ponieważ w razie pożaru lub innego nieprzewidzianego zdarzenia (np. wycieku wody, wyładowań atmosferycznych) może dojść do poważnych szkód materialnych i wyłączenia obiektu z użytkowania. W razie zagrożenia określone osoby otrzymują powiadomienia i uruchamia się indywidualny łańcuch alarmowy.

Ograniczenie zużycia energii

LOXONE dba również o to, aby właściciel nie ponosił wysokich kosztów operacyjnych związanych z ogrzewaniem czy klimatyzacją. System automatyki do hotelu może bowiem tak zarządzać instalacjami, aby uruchamiały się tylko w razie potrzeby. Przykładowo ogrzewanie apartamentu może włączyć się tuż przed przybyciem gości i wyłączać po ich wymeldowaniu. Dzięki temu energia nie jest marnowana, a pracownicy nie muszą za każdym razem ręcznie zmieniać temperatury.

Montaż i serwis automatyki hotelowej

W przypadku obiektów hotelowych bardzo ważne jest, aby wdrożenie automatyki budynkowej powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Budynek musi bowiem działać bezpiecznie i z zegarmistrzowską precyzją, aby zapewnić gościom najwyższy poziom usług i nie narazić na szwank dobrej opinii hotelu. Ponadto system automatyki hotelowej LOXONE to układ scentralizowany zarządzany lokalnie i w tym przypadku zalecany jest kontakt z profesjonalnym instalatorem. W razie wybrania systemu przewodowego wykonawca musi rozprowadzić okablowanie do poszczególnych urządzeń i szafy sterującej, co może wykonać tylko fachowiec z uprawnieniami elektrycznymi.

Montaż systemu automatyki hotelowej warto powierzyć firmie, która oferuje kompleksowe podejście i szeroki zakres usług instalacyjnych. To szczególnie ważne w przypadku budynków, które dopiero powstają. Inwestor może bowiem od początku współpracować z jedną firmą, co przyspieszy czas budowy i pozwoli na płynne zintegrowanie pozostałych instalacji z automatyką hotelową. Nawiązanie trwałych relacji z firmą instalacyjną zaprocentuje w przyszłości, gdy automatyka hotelowa będzie wymagała przeprowadzenia serwisu lub rozbudowania o dodatkowe funkcje.

Komu powierzyć wdrożenie systemu automatyki hotelowej?

Wdrażaniem systemów marki LOXONE zajmuje się firma ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW, która świadczy profesjonalne usługi elektryczne (np. montaż instalacji elektrycznej, montaż alarmu i monitoringu wizyjnego, montaż instalacji fotowoltaicznej).

Z przedstawicielem firmy można skontaktować się zarówno na etapie budowy hotelu, jak i już po oddaniu budynku do użytkowania. Fachowiec zaproponuje odpowiedni rodzaj systemu, a następnie zaprojektuje instalację, która uwzględni wszystkie potrzeby inwestora oraz wielkość obiektu.

Firma ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW działa kompleksowo, zapewniając wsparcie inwestycji na każdym jej etapie, także po wdrożeniu systemu. W razie potrzeby instalatorzy przeprowadzą czynności serwisowe lub rozbudują system o dodatkowe funkcje. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących wdrożenia automatyki budynkowej LOXONE wystarczy: